Bilgisayar Nedir ? Bilgisayar içerisindeki Donanımsal Bileşenler

Katılım
23 Kas 2020
Mesajlar
27
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Yaş
34
Konum
İstanbul
Web sitesi
ko-master.com
Bilgisayar, kendisine işlediğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir. Eskiye oran ile işlenen bilgiler daha sağlıklı ve daha uzun süre saklanabilir. Günümüz bilgisayarları, program adı verilen genelleştirilmiş işlem kümelerini izleme yeteneğine sahiptir. Bu programlar, bilgisayarların çok çeşitli görevleri yerine getirmesini sağlar. "Tam" işletim için gerekli olan ve kullanılan donanım, işletim sistemi (ana yazılım) ve çevresel ekipmanı içeren eksiksiz bir bilgisayar, bir bilgisayar sistemi olarak adlandırılabilir. Bu terim, birbirine bağlı ve birlikte çalışan bir grup bilgisayar, özellikle bir bilgisayar ağı veya bilgisayar kümesi için de kullanılabilir. İlk elektrikli bilgisayar 'tır. Çeşitli Dillerde Kodlanan programlar ile Bilgisayarların Kullanıldığı alanlar Çoğalmıştır.

RAM Nedir ?
Rastgele erişimli hafıza ( : Random Access Memory, RAM)e
sistemlerde kullanılan ve genellikle çalışma verilerini makine kodunu depolamak için kullanılan herhangi bir sırada okunabilen ve değiştirilebilen bir tür olara nitelendirilir
RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo görevi görür yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür.

Sabit disk nedir ? (Hard Disk)

Sabit disk ya da Hard disk kısaca HDD ya da Türkçe tabiri ile sabit disk sürücüsü veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır günümüzde çeşitli hızlarda veri yapan çeşitleri mevcuttur içerisinde mekanik haraketli parçalardan oluşur


Ekran kartı Nedir ? (Grafik Kartı)
Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak veya anakart üzerinde chipset içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır. Harici Ekran kartları normal anakart üzerinde bulunan chipsetlerdeki yerleşik olanlardan daha verimli ve daha yüksek performanslıdır Günümüzde çeşitli uygulamar ve en fazla oyunlarda ekran kartı bellekleri onemli yer tutmaktadır.
 
Üst