Bilgisayar virüsleri, Çeşitleri Nelerdir ?

Bilgisayar virüsleri, Çeşitleri Nelerdir ?
0
766
Forum sitemizde mesaj sayısı kasmak için oto mesaj yanıtlayıcı programlar kullanmak kesinlikle yasaktır.
Lütfen yorum yaparken ( ty,tyty, +++++, up up, asasdasf ) vb. anlamsız ifadeler kullanmayalım. Bu şekilde yorum yapan üyelerin üyelikleri durdurulacaktır.
Spam mesajlar atan kişileri RAPOR butonu ile bize bildiriniz!

Anotherday

Üye
23 Kas 2020
18
1
13
Bilgisayar virüsü nedir ?
Günümüzde neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayar ve akıllı telefonlar malesef yazılım dili bilen ve bunu kötüye kullanan kişi veya kişiler tarafından virüsler oluşturularak cep telefonu ve bilgisayardaki şifrelerimiz veya banka hesaplarımızın yasal olmayan yollardan hesabımızdan bilgilerimizin değişmesi veya hesaplarımızın çalınmasına yol açmaktadır. Ve bunlar virüs denilen kötü yazılımlar tarafından yapılır.


Bilgisayar Virüs Çeşitleri Nelerdir ?

 • Dosya virüsleri
 • Önyükleme sektörü virüsleri.
 • Makro virüsler.
 • virüsleri
 • Yazılım bombaları


 • Dosya virüsleri

 • Asalak ya da yürütülebilir virüsler olarak bilinen ve kendilerini yürütülebilir dosyalara (sürücü ya da sıkıştırılmış dosyalara) tutturan ve çalıştırıldığında etkinleşen parçacıklarıdır. Aktif olduktan sonra, virüs kendini diğer program dosyalarına tutturarak yayma mantığı ile çalışır ve programlandığı şekilde kötü niyetli faaliyet gösterebilir. Birçok dosya virüsü kendilerini sistem hafızasına yükleyip sürücüdeki diğer programları araştırarak yayılır. Bulduğu programların kodlarını virüsü içerecek ve gelecek sefer program çalıştığında virüsü de etkinleştirecek şekilde değiştirir ve sistemin çalışma düzenini bozar.

 • Önyükleme sektörü virüsleri

  Önyükleme sektörü sabit diske ait tüm bilgilerin saklandığı ve bir program vasıtası ile işletim sisteminin başlatılmasını sağlayan Virüs, her açılışta hafızaya yüklenmeyi garantilemek amacıyla kodlarını önyükleme sektörüne yerleştirir. Bu neden ile belki de, günümüzde sayıca azalmalarının da nedeni olmuştur. Programların ile bir bilgisayardan diğerine taşındığı dönemlerde önyükleme virüsleri büyük bir hızla yayılıyor. Artık Disket kullanımları neredeyse yok denecek kadar az olduğu için pek görülmemektedir.

 • Makro virüsler
  makrolar içeren çeşitli program ya da uygulamalar içerisin de dosyalara bulaşan virüslerdir. Microsoft Office programınca üretilen belgeleri, elektronik çizelgeler, sunumları, veritabanları, , uygulamalarınca yaratılmış dosyalar gibi. etkilenen dosya tipleri arasındadır. Makro virüsler işletim sisteminin değil ait olduğu uygulamanın dilinde yazıldığından platform bağımsızdırlar ve uygulamayı çalıştırabilen tüm işletim sistemleri ( , vb.) arasında da yayılabilirler. Uygulamalardaki dillerinin sürekli artan kabiliyetleri ve ağlar üzerinde yayılma olasılıkları bu türden virüsleri büyük tehdit haline getirmektedir. İlk makro virüsü Microsoft Word için yazılmış ve 1995 Ağustos'unda tespit edilmişti. Bugun binlerce makro virüsü bulunmakta. Relax, Melissa.A ve Bablas makro virüs örnekleridir. Çoğalma bakımından worm(solucan)lara benzerler ama işlev yönünden farklılık gösterirler. bazı makro virüsler kişisel bilgileri virüs yapan kişilere gönderir.

 • virüsleri
  ve hatta üzerinde bulunan sunucularda yayılmak konusunda çok beceriklidirler. Genelde paylaşılan kaynaklar, paylaşılan sürücüler ya da klasörler üzerinden yayılırlar.Ve bulundukları klasörlere kendilerini kopyalarlar Bir kez yeni bir sisteme bulaştıklarında, ağ üzerindeki potansiyel hedefleri araştırarak saldırıya açık sistemleri belirlemeye çalışırlar. Savunmasız sistemi bulduklarında ağ virüsü sisteme bulaşır ve benzer şekilde tüm ağa yayılmaya çalışırlar. Nimda ve SQLSlammer kötü nam salmış ağ virüslerine örnektir.

 • Yazılım bombaları

  , gerekli şartlar oluşana dek pasif durumda kalan ve özel bir kodu işleyen yazılımlardır. Şartların olgunlaşması kullanıcıya mesajlar göstermek ya da dosyaları silmek gibi belirli fonksiyonları tetikleyecektir. Yazılım bombaları bağımsız programların içerisinde barınabildikleri gibi virüs ya da solucanların parçaları da olabilirler mantık olara şu şekildedir virüsü yazan yazılımcı tarafından elirlenen tarih saat gün gbi belirli zaman gelene kadar aktif olmaz ve sistemin bi yerine beklemeye koyulur Belirli sayıdaki konağı etkiledikten sonra etkinleşen yazılım bombaları örnek olarak verilebilir. , yazılım bombalarının alt kümeleri olup belirli tarih ya da zamanda etkinleşecek şekilde programlanmışlardır. Saatli bombalara ünlü Friday the 13th virüsü örnek verilebilir.
 
Forum sitemizde mesaj sayısı kasmak için oto mesaj yanıtlayıcı programlar kullanmak kesinlikle yasaktır.
Lütfen yorum yaparken ( ty,tyty, +++++, up up, asasdasf ) vb. anlamsız ifadeler kullanmayalım. Bu şekilde yorum yapan üyelerin üyelikleri durdurulacaktır.
Spam mesajlar atan kişileri RAPOR butonu ile bize bildiriniz!