Kaldıraçlı ETF Ürünleri Nedir? 3XL, 3XS, 5XL, 5XS İşleyişi Nasıldır?

Mia

Yönetici
Forum Sahibi
Katılım
28 Nis 2020
Mesajlar
1,083
Tepkime puanı
365
Puanları
344
Resimleri görmek için kayıtlı olmalısınız

ETF kaldıraçlı işlemdir. Long ‘L’ , Short ‘S’ olarak gösterilir. Örneğin X coin spot piyasada %1 artış sağlarsa, X3L ETF ürünü %3 lük bir değer kazanmaktadır. ETF Marjin işlemlerden farklı olarak likidite riski yoktur ancak dengelenme sistemi vardır. ETF’de ek ücret şöyle hesaplanmaktadır. Her 12 saatlik döngüde bir kez, dengeleme mekanizması yenilendiği için, ek ücret ödenmektedir. Bu ücret, Spot piyasadaki işlem ücretine eşdeğerdir.
Örneğin; X kripto parasını normal almak yerine X3L ETF ürünü olarak aldığınızı ve spot piyasadaki değerinin 1 USDT olduğunu varsayalım. Eğer bu kripto para 1 USDT değerinden iken %30’luk ani bir yükseliş yaşarsa, kullacının kârı bu artışın 3 katı miktarında, yani %90 seviyesinde olacaktır.

Bu %90’lık düşüş sizin aldığınız fiyatı 0,01 veya daha da altına düşürürsa otomatik olarak borsa dengelemeye gider ve coinlerinin 1/10 kadarını size bırakır ve kalanını yakar. Fiyat ise 10 kat artar, ancak adet azalımı olduğu için zarara girmiş olursunuz. Eğer aldığınız kripto para ani düşüş yaşarsa, borsa sizi likidite etmek yerine kasanın %10’unu size verir.
(RİSK UYARISI: Yön yanlış değerlendirilirse, aşırı piyasalarda fiyatların sıfıra yaklaşma riski vardır.)

Detaylı bilgi için ETF Rehberi ve ETF Sık Sorulan Sorular sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Diğer sorularınız için MEXC Türkiye Telegram grubuna katılabilirsiniz:

Eğer hala bir MEXC üyeliğiniz yoksa, avantajlı etkinliklerden faydalanmak ve birçok altcoine yatırım yapmak için şu bağlantıdan üyelik oluşturabilirsiniz:

Bizi sosyal medyada takip edin
Telegram:
 
Üst Alt