Minecraft Server Nedir?

ALe

Katılım
11 May 2021
Mesajlar
18
Tepkime puanı
7
Puanları
8
Yaş
43
Konum
merkez
Web sitesi
torrentoyunindir.vip
You must be registered for see images attach
Minecraft Server Nedir?

Minecraft sunucularını keşfedin!
Minecraft sunucuları, Minecraft'ı çok oyunculu bir şekilde oynamamızı sağlayan sunuculardır. Bu sunucuların kontrol şekli ise VDS ve şahsi bilgisayar makinesi olmak üzere 2'ye ayrılır. Profesyonel bir VDS sunucusu, genellikle Minecraft sunucu firmalarına bağlı olur. Şahsi olan bilgisayar makineleri ise Jar klasörleri ile kolayca kurulabilen basit sunuculardır. (Bu tür sunucuların genellikle bilgisayarı çok yorduğu görülür.) Özetle VDS sunucularının şahsi bilgisayar makinelerine göre bariz bir üstünlüğü var. Ciddi bir Minecraft sunucusu kurmak için profesyonel VDS kullanmanız gerekmektedir. (En bütçelidir.)


Minecraft'ın Hangi Platformu Sunucularda Daha Ön Plandadır?
İşin en güzel olan tarafı ise Minecraft sunucularını Minecraft'ın herhangi bir platformunda kullanabilirsiniz. (Java, Bedrock Edition vs.) Tabii, kesin sunucu kurmadan önce de günümüzün Minecraft piyasasında hangi platformun daha çok tercih edildiğini bilmelisiniz. Minecraft: Java Edition, Minecraft'ın ilk oyunudur. Eh, haliyle de günümüzün en popüler oyunu olarak bilinmektedir. Bu Bedrock Edition ise Minecraft'ın Microsoft'a satılmasıyla birlikte ortaya çıkan bir oyun türüdür. (Türkiye şartlarında Minecraft: Bedrock Edition'da sunucu kurması daha zordur, bunun sebebi ise Türkiye'nin malum olan döviz durumudur.) Bilmeyenler için de Minecraft Pocket Edition, Bedrock'a bağlanmıştır. Özetle Java'nın Bedrock'a göre büyük bir üstünlüğü var. Bu yüzden bir Minecraft sunucusu açmadan önce iyi düşünmelisiniz. Peki, ya en popüler sürüm?

Minecraft Sunucularının Genel Olarak En Popüler Sürümü Nedir?
Minecraft
sunucuları hakkında pek bilgi sahibi olmasanız da kesinlikle ünlü sürümler hakkında bir fikir sahibi olmalısınız. Günümüzün en popüler Minecraft sürümü 1.8 sürümüdür. Bunun en mühim sebebi ise Minecraft'ın PvP sisteminin daha nezih olması ve 1.7.10'un kalıntılarının taşınması... Tabii, 1.8 sürümü dışında da popüler sürümler var. Bunlar ise; 1.11.2, 1.12.2, 1.13, 1.13.2, 1.14, 1.14.2, 1.15.2, 1.16 ve 1.16.2 sürümleridir. (Küresel söylenen verilerdir.) Türkiye'de ise daha çok 1.8 sürümü sevilmektedir. 1.8'in dışında 1.12.2, 1.14.2 ve özellikle de 1.15.2 ile 1.16.2 sürümleri popülerdir. (Genellikle son sürümlerde hayatta kalma sunucuları tercih ediliyor.) Şimdiyse gerçekten iyi sunucu kurmanın derinliklerine inelim.

Minecraft Sunucusu Nasıl Kurulur ve Yazılım Türleri Nelerdir?
Peki, her şey gayet güzel ve hoş da Minecraft sunucusu nasıl kurulur? Rahat olun, harika. Minecraft sunucusu kurmadan önce mutlaka kafanızda bir şeyleri kararlaştırmalısınız. Mesela en basitinden kendi sunucunuzun amatör bir sunucu olup olmayacağı ki net karar verebilelim. Gerçekten profesyonel bir Minecraft sunucusu için kesinlikle bir Minecraft firması ile antlaşma yapmalısınız. Daha doğrusu o firmaya üye olup aylık ödemeler yapmalısınız... (Firma işleri hakkında detayları ilerleyen konularımızda görebilirsiniz.) Aylık ödemeler ile hayalinizde olan Minecraft sunucusunu rahatlıkla kurabilirsiniz. Eğer hayalinizde amatör olan bir sunucu varsa bedava sunucu firmalarından veya düşük bütçeli hosting firmalarından yararlanmalısınız. 3. bir seçenek ise kendi bilgisayar makinenizi kurmalısınız ki bilgisayarınızı çok yoracaktır. (Büyük ihtimal sunucuyu da 7/24 aktif tutmakta zorlanacaksınız.) Aşağıdaki videoların ise sizlere iyi rehberlik edeceğini düşünüyorum :))

Tüm bunların dışında Minecraft sunucularının kendilerine has yazılım türleri bulunmaktadır. Mesela en basitinden Vanilla yazılım türü... Büyük ihtimal bu en yazılım türünü elbette bir yerlerden duymuşsunuzdur. Vanilla, Minecraft sunucularında eklenti bulunmadığı anlamına gelmektedir. Daha doğrusu Vanilla sunucularda 1 adet bile Minecraft eklentisi bulunmaz ve düz Minecraft sunucularıdır. (Biz bu tür sunuculara tek oyunculu sunucuların çok oyunculu hali de diyebiliriz.) Ayrıca Minecraft sunucularının Vanilla dışında CraftBukkit, PaperSpigot ve Spigot gibi alternatif popüler yazılım türleri vardır. (Bu alternatiflerin hepsi Java alt yapısı ile çalışır.) Şimdiyse gelin, bu oldukça önemli yazılım türlerini yakından inceleyelim.

Minecraft Sunucularının Geniş Tarihçesi!
Minecraft, 17 Mayıs 2009 tarihinde resmen oyun piyasasına sürüldü. Çok oyunculu bölümü ise 31 Mayıs 2009 tarihinde resmen Minecraft'a dahil olmuştu. (Tabii, belli bir süreç içerisinde herkes sunucu açamadı. Beta bir süreçti..) Minecraft'ın ilk beta sunucu Nerd.nu iken, resmi sunucusu da Minecraft Online'dır. Eski Minecraft Online, tam tamına 2010 yılında kuruldu ve aradan 10 sene geçti. (4 Ağustos 2010) Dile kolay ama tamda 10 sene! Bununla beraber sunucunun haritası sürüm atlamalarından dolayı sürekli değiştirildi. Bu yüzden sunucunun hep bir belirgin haritası olmadı. Sunucunun ilk haritasını ismi ise Freedonia olarak geçmektedir. (Minecraft Online sunucusu, Minecraft Çok Oyunculu bölümünün test aşamasından çıkmasından sadece bir saat sonra kurulmuştur.) Minecraft'ın çok eski Minecraft sunucuları ise sırasıyla; Nerd.nu, MinecraftOnline, Minr.org, 2B2T, Crazy Fools UK, Mineplex ve Hypixel'dir. Bu günümüzün en popüler Minecraft sunucuları ise Hypixel, Mineplex, CubeCraft, HiveMC, EarthMC ve 2B2T'dur. (MCSG ve Badlion gibi kapanan efsanevi sunucularda arada yer alabilir.) Alt kısımdaki görsel ise anarşi 2B2T'nın 2013 yılındaki haritasından alınmıştır.
 
  • Like
Tepkiler: Mia
Üst