PROGRAMLAMA SQL Nedir ?

PROGRAMLAMA SQL Nedir ?
1
589
Forum sitemizde mesaj sayısı kasmak için oto mesaj yanıtlayıcı programlar kullanmak kesinlikle yasaktır.
Lütfen yorum yaparken ( ty,tyty, +++++, up up, asasdasf ) vb. anlamsız ifadeler kullanmayalım. Bu şekilde yorum yapan üyelerin üyelikleri durdurulacaktır.
Spam mesajlar atan kişileri RAPOR butonu ile bize bildiriniz!

Mia

28 Nis 2020
930
199
314Konu bilgisayarlar olunca eldeki veriler ile uğraşmak da zaman geçtikçe daha çok zorlaşıyor. Çünkü hangi konuda çalışırsanız çalışın veriler bir yerden sonra tek başınıza uğraşamayacağınız boyutlara geliyor. Bu noktada devreye girmesi gereken sistem ise SQL’dir.

SQL verileri kolaylıkla yönetebilmeniz için kullanabileceğiniz bir veritabanı sistemidir. Bir kısaltma olan SQL’in açılımı “Structured Query Language”dir. Türkçe olarak çevirirsek de bu “Yapılandırılmış Sorgulama Dili” olacaktır. SQL bilinenin aksine bir programlama dili değildir. SQL bir alt dil olarak veri tabanları içerisinde istediğiniz işlemleri yapmanıza olanak sağlar.

SQL fikri ortaya ilk atıldığında matematiksel bir yapıya sahipmiş. Fakat sonraları insanlar bunları anlamakta ve kullanmakta zorlanabilir diye diğer birçok dilde de olduğu gibi İngilizce belirteçlerin olduğu bir yapıya evrilmiştir.

SQL Nerelerde Kullanılır?
SQL’in ana kullanım yeri veritabanlarıdır. Bu sebeple de ilk ortaya çıktığı zamandan bugüne değişerek bu alanda daha çok etkili olması için uğraşılmıştır. Veritabanı konusunda her soruna ve isteğe çözüm olarak geliştirilen bu dil genel geçer anlamda çok iyi bir yerde değildi. Yeni durum ise yıllar içerisinde firmaların değiştirdiği ve geliştirdiği veritabanları ile ortaya çıkmıştır.

Normalde ANSI C ve ANSI Fortran gibi dillerde bir veriyi başka bir ortama taşırken fazla zorlanmazsınız ve bunun için az bir değişiklik gerekir. Ancak konu SQL olunca maalesef ki bu durum oldukça problemli olmaktadır.

Ana sebep de SQL standartlarının oldukça fazla ve karışık olmasıdır. Ayrıca firmaların birçoğu da kendi standartlarını kullanarak normal SQL standartlarını tercih etmemiştir. Bu durumu daha çok büyük ticari işler ile uğraşan firmalarda görebilmekteyiz.

SQL Ne İşe Yarar?
SQL’in ana amacı veritabanları üzerinde işlemler yapabilmektedir. SQL ne işe yarar diye soran kişiler için aşağıdaki her işlemi rahatlıkla yapabileceklerini belirtelim; Sınırsız sayıdaki veri arasından istediğiniz veriyi bulabilmek, Sınırsız sayıdaki veri arasında istediğiniz her sorguyu yapabilmek, Veritabanına yeni veri kaydetmek, Veritabanında var olan verileri çekmek, düzenlemek, güncellemek ve silmek, Veritabanı içinde yeni tablo oluşturmak, Yeni veritabanı eklemek ya da var olanı değiştirmek.

SQL Programı Nedir?
SQL konusunda kendisini geliştirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında “SQL programı nedir?” gelmektedir. SQL programı olarak Microsoft SQL Server Management Studio Express kullanabilirsiniz.
Bu program sayesinde kendi bilgisayarınızda bir veritabanı yaratarak buna erişim sağlayabilirsiniz. Ya da başka bir yerde bulunan bir sunucuya da bu program ile uzaktan erişmeniz mümkündür.

SQL Server Nedir?
SQL Server, Microsoft’un geliştirdiği bir veritabanı yönetim sistemi olarak bilinmektedir. Bu veritabanı sistemi RDBMS yani “İlişkisel veritabanı sistemi” olarak adlandırılmıştır. Bunun sebebi de sistemde yer alan veri tabanları içerisindeki verilerin tablolarda bulunması ve bu tabloların da birbirleri ile bazı bağlantılarının bulunmasıdır.

Microsoft SQL Server için ortaya çıkarttığı sisteme “SQL Server Management Studio 2012” adını vermiştir. Bu sistemin birçok farklı kişiye ve kuruma hitap eden farklı sürümleri mevcuttur. SQL Server Compact ve Express sürümleri ücretsiz olarak sunulan sürümlerdir.

Compact sürümü daha çok mobil sistemlerin bir arada tutulması için kullanılırken, Express sürümü ise eğitim amacıyla tercih edilmektedir.

SQL üzerine geliştirmeler yapmak isteyen kişiler için Developer, internette küçük sitelerde kullanabilmek için WEB, yüksek özellikler ile her konuda kullanım sağlayabilmek için Standard, her özelliği açık olsun diyenler için Enterprise ve son olarak da büyük şirketlerin tercih etmesi ve rahatlıkla sorunları gidermesi için Business Intelligence sürümleri piyasaya çıkartılmıştır.

Pl/SQL Nedir?
PL/SQL, Oracle tarafından üretilmiştir bir SQLversiyonudur. SQL’in birçok kişi ve kurum tarafından değiştirilmeye çalışılması sonucunda ortaya çıkmış olan özel sistemlerden birisidir. Bu sistem sayesinde istemciler ve sunucular arasında yaşanan trafiğin azaltılması hedeflenmiştir.

PL/SQL için kullanılan programlar veritabanları içerisinde bulunmaktadır. Bu sebeple de gönderilen sorgular direkt olarak çalıştırılarak arada kullanılacak olan tekrarlı veri kaybı da azaltılır. SQL için kullanılan her komut burada da kullanılabilmektedir.

Normalde SQL dilinde kullanılan temel komutların yanına, döngülerin ve yeni şart cümlelerinin eklenmesi ile birlikte ortaya bu dil çıkmıştır. Normalde SQL cümlelerini yazdığınızda onların tek tek işleme alınmasını beklersiniz, ancak PL/SQL’de döngüleri ve şart cümlelerini kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede her işleminiz birbiriniz izleyerek hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

T-SQL Nedir?
SQL Serverlardaki verilerin sayısının artması ve istemcilerin de çoğalması sonucunda bu veri transferlerinin ve sorgulamaların daha güvenli bir ortamda yapılması gerekliliği ortaya çıktı. Bu durum karşısında da firmalar kendilerine özgü çözümler ürettiler.

Microsoft tarafından üretilen Transact-SQL yani kısa adı ile T-SQL’de bunlardan birisidir. Bu sorgulama dili server ile istemci arasında çalışmaktadır ve normalde kullanılan sorgulama dilinden çok daha üst seviyededir.

T-SQL döngüler ya da işlemler için herhangi bir derleyici ihtiyacı duymaz ve bu sebeple de çok daha hızlı ve etkili bir işlem olanağı sunar. Bu sorgulama dilini kullanabilmek için Microsoft’un Management Studio programını kullanmanı gerekmektedir.

Normalde SQL veritabanları üzerinde ne yapmak istiyorsanız çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde bu program ve dil yardımı ile bunu yapmanız mümkündür.

MSSQL Nedir?
MSSQL, bir veritabanı türüdür ve Microsoft firması tarafından üretilmiştir. Bu veritabanı sanılanın aksine MYSQL gibi ücretsiz değildir. İnternet için bir sistem hazırlayan ya da masaüstü programları için veritabanı kullanacak olan kişiler genelde Microsoft’un bu veritabanını tercih etmektedir. Sunduğu birçok özellikler sebebi ile de diğer veritabanlarından daha iyidir.

Access tercih eden kişilerin bilmesi gereken bir nokta da bu veritabanı bazı konularda yetersizdir. Oluşturduğunuz veri tabanı kullanıcılar tarafındadır. Yani kullanıcılar kendileri veritabanlarını oluşturur ve bunları mobil olarak taşıyabilirler.

Ancak MSSQL’de durum farklıdır. MSSQL’de veritabanı server üzerinde oluşturulur ve herkes buraya bağlanır. Tek bir noktadan bütün kontrol sağlandığı için de hem çok hızlı hem de çok güvenlidir.

MSSQL ile veritabanınızı oluşturmak ve yönetmek için Microsoft’un SQL Server 2008 R2 ya da SQL Server 2008 Express Edition programlarını kullanabilirsiniz.

SQL Nasıl Öğrenilir?
SQL öğrenmek aslında çok da zor değildir. OfisData SQL Eğitimleri ile kendinizin için kolay şekilde SQL öğrenme imkanı sağlayabilirsiniz. Siz de bunları değerlendirerek kendinizi SQL konusunda eğitmek için birçok kaynak bulabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey kendinize inanmaktır.

SQL sonuçta bir veritabanıdır ve bunu öğrenmek için veritabanı kullanan bir programa ihtiyaç duyarsınız. Bunun için Microsoft’un ücretsiz sunduğu veritabanı programlarını indiriniz.  Çok daha büyük ve ayrıntılı konular için ise uzman kişilerden eğitim alınması gerekmektedir.

MYSQL ve SQL Dersleri ve Eğitimi
Günümüzde veritabanı denildiği zaman akla gelen iki şey MYSQL ve SQL’dir. Bu iki veritabanı türünün de eğitimi birçok kişi ve kurum tarafından yapılmaktadır.

Yararlı Linkler;

Veritabanı ve SQL konusunu öğrenmeye isteğiniz var ise, kesinlikle SQL derslerini almalısınız. Özellikle SQL eğitimini profesyonel, tecrübeli kişilerden alırsanız, öğrenmeniz daha kolay ve hızlı olacaktır.​
 
Forum sitemizde mesaj sayısı kasmak için oto mesaj yanıtlayıcı programlar kullanmak kesinlikle yasaktır.
Lütfen yorum yaparken ( ty,tyty, +++++, up up, asasdasf ) vb. anlamsız ifadeler kullanmayalım. Bu şekilde yorum yapan üyelerin üyelikleri durdurulacaktır.
Spam mesajlar atan kişileri RAPOR butonu ile bize bildiriniz!