Tersine Mühendislik Nedir ?

Mia

Yönetici
Katılım
28 Nis 2020
Mesajlar
925
Tepkime puanı
143
Puanları
304
Web sitesi
ko-master.com


Günümüzde tersine mühendislik hayli çok kullanılan bir yöntemdir. Özellikle uzak doğuda mevcut ticari ürünlerin kopyalarının yapılması için sıkça kullanılır. Örneğin kullandığımız akıllı telefonların kopyalarının üretilmesi bir tersine mühendislik unsurudur. Her en kadar etik görünmese de aslında marka ve lisans hakları hariç tutulmak kaydıyla tersine mühendislik teknolojinin gelişmesinde önemli bir unsurdur.

Tersine mühendislik unsurları günümüzde objenin taranarak bilgi teknolojileri içerisinde bir koda dönüştürülmesine izin vermektedir. Objenin taranarak ekranda 3 boyutlu bir modelinin oluşmasını sağlayan yöntemlere 3D tarama denmektedir. Optik tarama ve Lazer tarama modelleri mevcut olup, farklı maliyetlere ve kullanım alanların sahiptirler.

Örneğin Optik tarayıcılar obje tarama ve kişi tarama işleri için kullanılırken, lazer tarayıcılar da aynı işler için kullanılabilirken, esasen çok daha büyük unsurların taranmasında kullanılırlar. Lazer tarayıcılar ile belli bir yükseklikten yer şekillerini dahi tarayabilir ve kolaylıkla topografya haritaları çıkarabilirsiniz. Tabii bu yönteme örneğin restorasyonu yapılacak bir binanın modeline ulaşmak için de başvurabilmeniz mümkün. Örneğin bir mühendis Versailles sarayının aynısını bu yöntemle kendi arazisine yapabilir. Üstelik tam mühendislik hesaplarla.

3D tarama, sinema sektöründe Jurassic Park ekolü ile kullanılmaya başlandı. Milyonlarca yıl önce yaşamış dinozorların, kalıntıları taranıp, bilgisayarda modelleri oluşturulduktan sonra benzer modelleri basıldı ve bir kısmı bilgisayar üzerinden özel efektlerle canlandırıldı. Günümüzde özellikle dublör maskelerinin üretilmesinde kişi tarama özelliğinden sıkça faydalanılıyor. Örneğin bir oyuncunun yüzü tarama yöntemi ile bilgisayara aktarılıp, 3 boyutlu yazıcılar sayesinde kolayca bir maske yapılabiliyor.

Ayrıca 3d tarama ve özellikle obje tarama, dilediğiniz her eşyanızın bilgi teknolojileri ortamında geçirilmesini sağlayabilir. Bu sayede dilerseniz istediğiniz zaman aynısını tekrar üretebilirsiniz.

Bir sistemi ters mühendislikle yaratmak dört basamaktan oluşur:

1. Tersine mühendize edilecek olan bileşeni ya da ürünü tanımlamak ve incelemek
2. Ürünün çalışma sistemini ve yöntemini belirlemek.
3. Tersine mühendislikle elde edilen teknik veriyi bir başka benzere uygulamak.
4. Yeni bir ürün üretmek( Tercihe göre piyasaya sürmek.)
 
Son düzenleme:
Katılım
12 May 2021
Mesajlar
94
Tepkime puanı
5
Puanları
18
Yaş
29
Konum
ankara
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim
 
Üst