Windows İşletim Sisteminde Minecraft Sunucusu Nasıl Kurulur?

ALe

Katılım
11 May 2021
Mesajlar
18
Tepkime puanı
7
Puanları
8
Yaş
43
Konum
merkez
Web sitesi
torrentoyunindir.vip
You must be registered for see images attach


Hepimizin severek oynadığı Minecraft sunucuları vardır. Peki bu sunucuların arka plandaki çalışmalarından ve Minecraft sunucusu kurarken yapılan işlemler hakkında ne kadar bilgiliyiz. Bugün bir Minecraft sunucusu açarken yapmamız gereken işlemler hakkında konuşacağız.

Adım Adım Minecraft Sunucusu Nasıl Kurulur
(1) Birinci adımda yapacağımız şey bilgisayarımıza veya uzak masaüstü sunucumuza Java yazılımını indirmek olacak.

(2)Ardından sunucuyu hangi sürüm üzerine kuracaksak o Spigot sürümü indiriyoruz. Masaüstü'ne veya herhangi bir dosyanın içerisine bir klasör oluşturuyoruz klasörün ismi size kalmış. İndirdiğimiz Spigot sürümünü oluşturduğumuz klasörün içerisine atıyoruz.

(3)Daha sonra Spigot.jar dosyamızın bulunduğu klasörün içerisinde bir başlat.bat yani sunucumuzu aktif hale getirebileceğimiz bir dosya oluşturmamız gerekiyor. Bir metin belgesi oluşturup içerisine size vermiş olduğumuz kodu yazıyoruz sonra dosyamızı kaydedip başlatıyoruz.


@ECHO OFF
title ko-master.com
color 6b
cls
:x
echo Sunucu başlatılıyor...
java -Xms520M -Xmx16384M -XX:+UseG1GC -XX:+UnlockExperimentalVMOptions -XX:MaxGCPauseMillis=100 -XX:+DisableExplicitGC -XX:TargetSurvivorRatio=90 -XX:G1NewSizePercent=50 -XX:G1MaxNewSizePercent=80 -XX:InitiatingHeapOccupancyPercent=10 -XX:G1MixedGCLiveThresholdPercent=50 -XX:+AggressiveOpts -XX:+AlwaysPreTouch -Dusing.aikars.flags=mcflags.emc.gs -Duser.language=en -Duser.region=EN -Dfile.encoding=UTF-8 -jar Spigot.jar
goto x

//Spigot.jar kısmını sizin spigot dosyanızın adı ne ise öyle düzenleyiniz.
//kod alıntıdır!


(4) Komut isteminde stoping server yazısı geldiğinde başlat.bat adlı dosyayı kapatıyoruz. Klasör içerisinde oluşan eula.txt dosyasının içerisine girip eula=false yazan yeri eula=true olarak değiştiriyoruz ve başlat.bat adlı dosyayı tekrar başlatıyoruz.

(5) Server.properties adlı dosyayı açıyoruz ve gerekli ayarları yapmaya başlıyoruz. İlk olarak max-players yani sunucuya kaç kişinin girebileceğini ayarlayalım. max-players=20 Yazan yeri istediğiniz sayıda ayarlayabilirsiniz. İkinci ve en önemli ayarlardan biri ise online-mode kısmıdır. Online mod Türkçeye çevirildiği zaman çevrim içi mod demektir. online-mod ayarında dikkat etmemiz gereken kısım sunucunuza premium Minecraft hesabı olanlar mı girecek yoksa herkese açık bir sunucu mu olacak. Eğer online-mod ayarını true yaparsanız sadece premium hesabı olanlar girebilir ama online-mod ayarını false olarak değiştirirseniz sunucunuzun adresine sahip her oyuncu sunucuya girebilir. Tavsiyem false olarak ayarlamanızdır.

(6) 6. Yani son olarak ayarlamamız gereken şey ise port ayarlamaktır. Port ayarlama zor ve karışık bir işlemdir o yüzden bu adımları takip etmenizi tavsiye ederim.

(6.1) İlk başta yapmamız gereken komut istemini açmak. komut istemine ipconfig yazıyoruz "Ethernet adapter Ethernet" başlığı altındaki IPV4 adresini kopyalıyoruz. IP adresini internet tarayıcımıza yazıyoruz ardından modem arayüzüne giriyoruz.

(6.2) Port Yönlendirme sayfasına girip yeni tuşuna tıklıyoruz. Ardından karşımıza gelen yerde verdiğim ayarları yapıyoruz.
  • "Kural adı" kısmına istediğinizi yazabilirsiniz.
  • "LAN IP" kısmından kendi bilgisayarınızın ip'sini seçiyorsunuz.
  • "Protokol Tipi" "TCP&UDP" olmalı
  • "Lan Port" ve "Wan Port" kısmlarına "25565" yazıyoruz.
  • ve etkin tuşuna basıp kaydediyoruz.

Portumuzu ve sunucumuzu açtık, gelelim diğer oyuncuların nasıl bağlanacağına. Siz sunucunuza "192.168.x.y" şeklindeki ip'den giriş yapacaksınız. Ancak başka oyuncular öğrendiğiniz ip adresinden sunucuya girebilir. Siz veya sunucuda oynayacağınız arkadaşlarınız sunucunuza katılamıyorsa.


  1. ip'nin sağına portu ekleyip deneyin (192.168.x.y:25565 veya xx.yyy.zzz.ttt:25565 gibi)
  2. 4 ip'yi de deneyin (192 ile başlayan portsuz ip / 192 ile başlayan portlu ip / portsuz modem ip / portlu modem ip)
  3. Güvenlik duvarını kapatın (eğer sorunu çözen tek seçenek buysa sunucuyu kapattıktan sonra güvenlik duvarını tekrar açın)

Evet artık sunucunuz ve portunuz hazır yani buda demek oluyor ki arkadaşlarınız ile birlikte bolca zaman geçirebileceğiniz bir sunucunuz oldu. Hepinize iyi eğlenceler iyi oyunlar arkadaşlar :)
 
  • Like
Tepkiler: Mia
Üst